سایپایدک در صادرات قطعات یدکی همچنان پیشتاز است      تاثیر صادرات در بهبود تراز تجاری کشور : لزوم ایجاد زیر ساخت های صادراتی برای توسعه صادرات خودرو       نمای بازار خودرویی ها در بورس + جدول      بازار بی رمق فروش لاستیک و روغن: رکود خودروسازان ، بازار فروش لاستیک و روغن را متاثر کرد      به مناسب روز جهانی استاندارد: هشدار سایپا یدک نسبت به سرویس خودرو در مراکز غیر مجاز       صادرات شرط پویایی و ماندگاری صنعت خودرو است      لزوم سرمایه گذاری ثابت ارزی و ریالی در صنعت قطعه سازی کشور       شرایط فروش مرحله دوم ساندرو استپ وی در سال جاری اعلام شد      رئيس هئيت عامل ايدرو و قائم مقام آفریقا و خاورمیانه پژو سیتروئن بررسي کردند: نحوه همکاري و ميزان پيشرفت قراردادهاي خودرويي       نگرش جدید در توسعه بازارهای صادراتی ایران خودرو    
صفحه نخست گالری درباره ما تماس با ما آرشيو L90 قيمت روز خودرو صنعت پيوندها
 

دوشنبه، 1 آبان 1396  -   4:14:10 AM

 

 

 
ابراز تاسف انجمن خودروسازان از درخواست ورود 1000 دستگاه کامیون توسط منطقه آزاد چابهار
سه شنبه، 2 شهريور 1395
ساعت: 10:08
Tuesday, August 23, 2016
كد خبر: 426118

به گزارش خبر خودرو ، دبیر انجمن خودروسازان ایران با ابراز تاسف از درخواست ورود 1000 دستگاه کامیون توسط منطقه آزاد چابهار گفت : متاسفانه منطقه آزاد چابهار طی نامه ای در تاریخ  28 تیرماه امسال،  تقاضای ورود موقت  1000 دستگاه کامیون ترانزیتی برای شرکتهای  حمل و نقل بین المللی استان سیستان و بلوچستان را نموده است که خوشبختانه در کمیسیون اقتصادی دولت این درخواست با مخالفت نماینده صنعت ، معدن و تجارت مواجه شده است.

احمد نعمت بخش در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : جای تعجب و تاسف دارد در شرایطی که ظرفیت تولید بالغ بر 80 هزار دستگاه کامیون در کشور وجود دارد متاسفانه در چند سال اخیر تنها از 25 درصد این ظرفیت استفاده شده است.

وی گفت : در سالی که از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان " اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل " نام گذاری شده است طرح یک چنین تقاضایی از سوی منطقه آزاد چابهار جای تاسف دارد و باید افرادی که در مناطق آزاد به دنبال واردات خودروهایی با این شرایط هستند تجدید نظری نسبت به این مساله نمایند.

وی تصریح کرد : تولیدکنندگان داخلی در حال حاضر آمادگی تحویل هر تعداد کامیون مورد نیاز در داخل را داشته حتی برخی از شرکتها مطابق موجودی انبارها کامیون هایی را آماده تحویل در اختیار دارند بنابراین ضرورتی برای سفارش جدید قطعات برای تولید و معطلی خریداران وجود نخواهد داشت.

وی گفت : با توجه به اینکه کامیون هایی مختلفی از برندهای اروپایی تا برندهای چینی با قیمت های متفاوت در داخل تولید می شود و همگی استانداردهای لازم را پاس می کنند جای بسی تاسف و تاثر است که چنین درخواستی از سوی منطقه آزاد چابهار مطرح شده است البته خوشبختانه این تقاضا در کمیسیون اقتصادی دولت با مخالفت نماینده صنعت ، معدن و تجارت مواجه شده است هر چند از سرنوشت این درخواست اطلاعی در اختیار نیست اما با توجه به مخالفت صورت گرفته مسلما این تقاضا رد خواهد شد.

وی تصریح کرد : در سالی که به اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نام گذاری شده و باید از امکانات داخل کشور استفاده شود متاسفانه تنها از 25 درصد ظرفیت تولید کامیون در کشور استفاده شده است قطعا در چنین شرایطی طرح این گونه درخواست ها خیانت به کشور است.

وی  در ادامه با توجه مجوز واردات کامیون های کارکرده به کشور خاطر نشان کرد : در قانون برنامه پنجم توسعه به شرکتهای حمل و نقل بین المللی  این اجازه داده شده که کامیون های تا حداقل 3 سال کارکرده را به داخل کشور وارد کنند هر چند انتقاد ما در این زمینه به قوت خود باقی است چرا که در دنیا به مانند ایران کامیون ها خود مالکی نیست  و زیر نظر شرکتهای حمل و نقل فعالیت داشته به طوری که عموما سه شیفت از این خودروها استفاده می شود .

وی افزود : به عبارت بهتر یک کامیون سه سال کارکرده در اروپا مطابق 9 سال کار در ایران از آن استفاده شده است که با این شرایط کامیونی که تا این میزان کار کرده است ابتدای تعمیرات و دریافت خدمات است همین مسائل موجب گردید در همان زمان این قانون مورد عدم تایید  انجمن خودروسازان قرار گیرد چرا که این اقدام وابستگی ارزی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد : امید است نمایندگان مجلس دهم در بررسی برنامه ششم با درایت کامل و با توجه به ظرفیت های ایجاد شده ، از تصویب چنین قانونی جلوگیری نمایند تا دست مایه ای برای افراد سود جوو فرصت طلب نشود تا از این موقعیت بهره برده  و به تولید داخل ضربه وارد نمایند.

اختصاص 2200 میلیارد تومان تسهیلات جهت نوسازی 5000 دستگاه کامیون و کامیونت در کشور

دبیر انجمن خودروسازان ایران در ادامه به مصوبه 19 خرداد ماه امسال هیات وزیران به منظور ارائه تسهیلات جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و بار اشاره کرد و گفت : دولت در تاریخ 2 تیرماه امسال مصوبه ای را ابلاغ کرده است  که به موجب آن 2200 میلیارد تومان برای خروج 5000 دستگاه کامیون و کامیونت اختصاص یافته است.

نعمت بخش افزود : به استناد این مصوبه " در راستای اجرای برنامه و استراتژی جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی و بار و برنامه کاهش آلایندگی هوای کلان شهرها بانک مرکزی  موظف است مبلغ 22 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ 20 درصد از طریق بانک های عامل ملی ، ملت ، صادرات ، تجارت و توسعه تعاون جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و بار و مسافر کلان شهرها را اختصاص دهند .

وی گفت : بر این اساس وزارت صنعت و معدن نیز با انعقاد قرارداد خودروسازان با بانک های عامل ذی ربط  تعیین می کند که 10 درصد از نرخ این تسهیلات به منظور تخفیف به عهده شرکتهای خودروساز گذاشته شود که جلسات متعددی در این راستا برگزار شده است .

وی گفت : پیش از این متولی خروج خودروهای فرسوده مشخص نبود اما در راستای این جلسات خوشبختانه وزارت کشور متولی خروج خودروهای فرسوده حمل ونقل عمومی و بار گردید و جدولی تدوین گردید تا میزان وام اختصاصی کاملا مشخص شود.

آمادگی وزارت صنعت و معدن جهت رسیدگی به مشکل دریافت کنندگان تسهیلات نوسازی

وی با توجه به وجود برخی از مشکلات در دریافت تسهیلات گفت : وزارت صنعت ، معدن و تجارت موظف گردیده که در صورت بروز هر گونه مشکل در دریافت تسهیلات به این مساله رسیدگی نماید و در جلساتی که وزیر صنعت و معدن با شورای  پول و اعتبار و یا دولت دارند قطعا این موارد مطرح خواهد شد چرا که باید این مصوبه دولت به منظور کاهش آلایندگی 8 کلان شهر اجرایی شود .

وی گفت : در حال حاضر میزان تسهیلات برای نوسازی کامیون ، مینی بوس و وانت بارها بر اساس این مصوبه مشخص گردیده و مقرر گردید تا بانک ها نیز به صورت فعال با این مساله برخورد نمایند و در صورت بروز هر گونه مشکل وزارت صنعت ،معدن  و تجارت آمادگی لازم برای همکاری را دارد.

 

 

 

 


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: