قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌های داخلی اعلام شد      تحول در بازار خودرو با رشد عادلانه قیمت و کیفیت       دست خودروساز برای افزایش قیمت بسته است       سرپرست سايپايدك خبر داد:: ارائه خدمات گسترده سايپا به زلزله زدگان استان هاي غربي      آغاز به کار دوازدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو       راهکار حذف حاشیه از بازار فروش خودروها چیست ؟: هجوم دلالانی که به دنبال کسب سود بالا از بازار خودروهای جدید هستند      فهرست شرکت‌های نمایندگی رسمی وارد کننده خودرو دارای مجوز پیش فروش اعلام شد      شرکت اورند پیشرو با آخرین توانمندی های خود در نمایشگاه قطعات تهران حضور یافت      آماده باش ایران خودرو برای خدمت رسانی در مناطق زلزله‌زده غرب کشور      رانت واردات خودرو موجب ورشکستگی صنایع خودروسازی کشور می گردد    
صفحه نخست گالری درباره ما تماس با ما آرشيو L90 قيمت روز خودرو صنعت پيوندها
 

جمعه، 26 آبان 1396  -   9:06:35 PM

 

 

 
انتقاد خارج از قاعده انجمن واردکنندگان به سیاست‌های واردات خودرو
شنبه، 1 آبان 1395
ساعت: 08:48
Saturday, October 22, 2016
كد خبر: 444523

به گزارش خبر خودرو، در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت قصد دارد با تدوین قوانین و مقررات به نظم‌بخشی بازار خودروهای وارداتی در کشور بپردازد که انجمن واردکنندگان خودرو در نشست اخیر خود با خبرنگاران انتقادات جدی به مواضع دولت در خصوص نظم‌بخشی بازار خودروهای داشت. مواضعی که مغایرت جدی با بحث حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو دارد.

در بخشی از این نشست یکی از اعضای هیات رئیسه انجمن واردکنندگان خودرو با اشتباه‌ خواندن استانداردهای 51گانه خودروها تاکید کرد، دولت باید الزامات استانداردی برای ورود خودروهای خارجی را تغییر دهد. این عضو انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه بسیاری از استانداردهای 51 گانه خودرو اشتباه است و نباید همه آن در کشور اجباری باشد تاکید کرد که بسیاری از این استانداردها فقط هزینه اضافه به مشتری تحمیل می‌کند و نباید بر اجرای آن آنقدر پافشاری کرد چراکه برخی از این استانداردها با اقلیم و شرایط کشور ما سازگار نیست.

این موضوع در شرایطی مطرح می‌شود که بسیاری از مشتریان خودروهای وارداتی طی سال‌های اخیر از عدم توجه به استانداردهای روز دنیا متضرر شده‌اند. حالا در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش دارد با وضع قوانین و مقررات وضعیت نابسامان خودروهای خارجی در کشور را نظم ببخشد اعضای این انجمن قصد دارند، شرایط را به گونه‌ای پیش ببرند که بار دیگر مشتریان با چالش جدی خودروهای فاقد استاندارد دسته و پنجه نرم کنند.

یکی از مواردی که در دوران تحریم موجب بروز تخلفات جدی از سوی واردکنندگان خودرو شد، بی‌توجهی به الزامات 51 گانه استاندارد خودروها بود. موضوعی که موجب شد، خودروهای فاقد برخی امکانات فنی از جمله چراغ مه شکن عقب و سیستم سوخت‌رسانی یورو 2 و 3 وارد کشور شوند. از آنجا که در دوران تحریم بسیاری از کشورهای غربی ارتباط اقتصادی و تجاری خود با ایران را قطع کردند بنابراین خودروسازان خارجی نیز حاضر به ارائه خودروهای روز خود به ایران نبودند. بسیاری از آنها نیز نمایندگی شرکت‌های خود در ایران را تعطیل کردند. براین اساس در شرایط تحریم، دولت در رعایت برخی الزامات واردات خودرو سخت‌گیری کمتری را اعمال کرد. با وجود این به دنبال امضای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های بین‌المللی دولت سخت‌گیری بیشتری در خصوص الزامات استانداردی خودروها وارداتی اعمال کرد تا از این طریق ضمن نظم‌بخشی به بازار خودروهای وارداتی، مشتریان با چالش‌های کمتری در خرید خودروهای خارجی روبه‌رو شوند.

حال در شرایطی که دولت تلاش دارد، بعد از لغو تحریم‌ها شرایط ورود خودرو به کشور را قانونمند و براساس قوانین کشور کند، واردکنندگان خودرو در برابر این موضع دولت، مقاومت می‌کنند. مقاومتی که به نظر می‌رسد مهمترین دلیلش ورود خودرو از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و بدون رعایت استانداردهای این بخش است. بنابراین چون برخی از شرکت‌های به اصطلاح نمایندگی که اکثریت آنها نیز با واسطه هستند نتوانستند نمایندگی خود از شرکت مادر را دریافت کنند و همچنان مجبور به ورود خودرو از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند بنابراین در برابر رعایت الزامات استانداردی فنی و سوخت مقاومت می‌کنند.

برهمین اساس این عضو انجمن واردکنندگان در بخشی از صحبت‌های خود گفته، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده خودرو نمی‌توانند، محصولاتشان را با استانداردهای اجباری ما مطابق کنند و بدین ترتیب یا هزینه این آپشن‌ها را اضافه می‌کنند یا از صادرات خودرو به ما صرف نظر می‌کنند. او در بخش دیگری تاکید کرده، بسیاری از این استانداردها کپی شده از استانداردهای اروپایی است که با شرایط جغرافیایی و زیرساختهای کشور ما تناقض دارد.

آنگونه که به نظر می‌رسد، انتقاد انجمن واردکنندگان به استاندارد خودروهای وارداتی به دلیل عدم ارائه نمایندگی از سوی شرکت‌های مادر است و اینکه این شرکت‌ها خودروهای خود را از منطقه خلیج‌فارس وارد می‌کنند که هیچ‌گونه مطابقتی با قوانین استانداردی کشور ما ندارد.

در این میان اما موضوع مهم دیگر انتقاد این انجمن به قوانین و دستورالعمل‌هایی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط جدید وضع کرده است. بنا به دستورالعمل جدید وزارتخانه، شرکت‌هایی که نتوانند نمایندگی خود را از شرکت مادر دریافت کنند، تا دوماه دیگر لغو مجوز خواهند شد. ابلاغ این دستورالعمل که در اواسط شهریورماه صورت گرفت، موجب انتقاد انجمن واردکنندگان شد. به طوری که رئیس انجمن واردکنندگان این اقدام وزارت صنعت را، غیر واقعی و رویایی خواند.

حال آنکه هدف وزارتخانه آن است که کشورهای غربی که قصد دارند کالاهای خود را در بازار ما به فروش برسانند، خدمات خود را به صورت مستقیم به مشتری ایرانی ارائه ‌دهند تا ضمن کاهش هزینه‌ها، کیفیت خدمات نیز ارتقا یابد.

با وجود این، واردکنندگان همچنان تاکید بسیاری بر فعالیت شرکت‌های نمایندگی واسطه‌ای دارند که هیچ‌کدام نیز از سوی خودروسازان خارجی دارای اعتبار نیستند. براساس اظهارنظرهای خارج از قاعده انجمن واردکنندگان خودرو به نظر می‌رسد در شرایط موجود وزارتخانه باید اقدامات جدی‌تری را در قبال نظم‌بخشی به واردات خودرو صورت دهد.

 


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: