تولید بیش از یک میلیون و 224 هزار دستگاه انواع خودرو      خودروهای تولید داخل کمترین نقص فنی را در تست معاینه فنی به خود اختصاص داده اند      پلتفرم برخی خودروهای قدیمی کنار گذاشته می شود      تحولی که با طراحی پلت فرم های جدید در صنعت خودرو رخ خواهد داد      دولت به حمایت از تولیدکنندگان لنت آمد: پیش بینی افزایش 32 درصدی تعرفه واردات لنت ترمز       اصلاح ساختار قانونی ورود قطعات، مستلزم عزم ملی است : عرضه قطعاتی که باعث ضرر و زیان به کل زنجیره خودروسازی و قطعه سازی کشور می شوند      برگ زرین دیگری برای سیباموتور: سیباموتور ، بهترین نماینده فروش FAW در جهان برای دومین سال پیاپی      گزارش تصویری از همايش معرفي نماينده برتر FAW در جهان با کسب مقام برتر توسط سیباموتور      قائم مقام مدیرعامل سایپایدک: اقدامات موثری برای تأمین به موقع قطعات انجام شده است      بهره گیری از پساب های صنعتی زامیاد در آبیاری فضای سبز    
صفحه نخست گالری درباره ما تماس با ما آرشيو L90 قيمت روز خودرو صنعت پيوندها
 

دوشنبه، 9 اسفند 1395  -   2:55:16 PM

 

 

 
علامت سوال خدمات پس از فروش رنو در ایران
دوشنبه، 17 آبان 1395
ساعت: 07:08
Monday, November 7, 2016
كد خبر: 447235

به گزارش خبرخودرو ، در حالی پیمان کارگر، مدیرعامل رنو پارس یکی از مهمترین بخش‌های تفاهم‌نامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با رنو را نظارت بر بخش فروش و خدمات پس از فروش اعلام کرده که برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که شرکت رنو در قرارداد تندر90 هیچ گونه قرارداد خدمات پس از فروشی نداشته است.

در حالی مدیرعامل رنو پارس تاکید دارد که دیگر مشکلات تندر90 تکرار نمی‌شود که به گفته یک منبع آگاه مهمترین عامل سردرگمی مشتریان خودروهای تندر90 کم‌کاری شرکت رنو در ارائه قطعات به شرکت‌های خودروساز بود. در صورتی که عدم ارائه قطعه به ایران در دوران تحریم‌ها را کنار بگذاریم، آنگونه که به نظر می‌رسد، شرکت رنو حتی در روزهایی که ایران نیز تحریم نبود حاضر به ارائه قطعات با قیمت مناسب به خودروسازان ایرانی نبوده است و خودروساز ایرانی برای آنکه از خواب خودرو در تعمیرگاه جلوگیری کند حاضر به پرداخت چند برابر هزینه برخی از قطعات شده است.

این در حالی است که شرکت رنو مدعی ارائه خدمات متفاوت در شرایط کنونی است و پیمان کارگر در امضای تفاهم‌نامه خود با ایدرو تاکید کرده که در تفاهم‌نامه جدید در بخش تولید، فروش و خدمات پس از فروش کار اساسی شده و دست رنو بازتر خواهد شد تا استانداردهای رنو نه‌تنها در بخش تولید بلکه در فروش و خدمات پس از فروش نیز اعمال شود.

تولید تندر90 در ایران همواره با حاشیه‌های فراوانی روبه‌رو بوده است که یکی از معروف‌ترین حاشیه‌های تندر، تاخیر در تحویل این محصول است. هر چند گفته می‌شود در این میان مسائل مالی و عدم تسویه حساب به موقع خودروسازان با رنوپارس عامل اصلی بوده است و تامین قطعات تندر همواره با تاخیر صورت می‌گرفت و تیراژ اندک، اجازه نداد تندرهای ثبت نامی، سر وقت تعیین شده در اختیار مشتریان قرار بگیرد اما آنگونه که به نظر می‌رسد، شرکت رنو تمایل چندانی به تعامل با خودروسازان در بخش فروش و خدمات پس از فروش نداشته است. برهمین اساس منافع شخصی خود را بر مشتری‌مداری ترجیح داده است و خودروسازان ایرانی را همواره تحت فشار قرار داده است.

در حالی که گفته می شود شرکت رنو از خدمات پس از فروش تندر90 در ایران شکایت داشته و به دنبال این است که شبکه خدمات پس از فروش مختص به خودش را در ایران داشته باشد و آن را مدیریت کند که به نظر می‌رسد این شرکت هیچ‌گونه تلاشی برای ارائه خدمات نداشته و حتی قراردادی نیز در خصوص خدمات پس از فروش محصولات خود با خودروسازان ندارد زیرا عقد قرارداد موجب ایجاد تعهد برای رنو در تامین قطعات تندر 90 با قیمت یکسان و مشخص می شود که رنو از این موضوع گریزان است.

از سوی دیگر طبق آمار موجود در شش ماهه اول سال جاری ، میزان مراجعه خودروهای تندر 90 به نمایندگی های مجاز به دلیل مشکلات کیفی بلاخص موتوری (با وجود کنترل کیفی توسط رنوپارس) به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.

آنگونه که به نظر می‌رسد، طرح نارضایتی‌های متعدد رنو در خصوص خدمات پس از فروش و موضوعات دیگر بیشتر یک بازی سیاسی برای کسب سهم بیشتر و حضور مستقل در ایران بوده است.

براساس توافق نامه وزارت صنعت و شرکت رنو، این خودروساز فرانسوی قرار است مراکز مهندسی، توزیع، فروش و خدمات پس از فروش خود را به صورت مستقیم در ایران راه اندازی کند. حال آنکه این شرکت قصد دارد همواره همکاری‌ با شرکای خود یعنی سایپا و ایران خودرو را در قالب جوینت ونچر رنو پارس ادامه دهد. در شرایط کنونی که تاکید مدیران رنو بر حضور متفاوت در بازار ایران است ، آنها باید در ابتدا به کم‌کاری‌های خود در ارائه خدمات به تندر90 پاسخ دهند و شفاف‌سازی دقیقی در این باره و خصوصا عدم انعقاد قرارداد خدمات پس از فروش با خودروسازان ایرانی برای خودروی تندر90 داشته باشند.

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو معتقدند، رنو در صورتی می‌تواند در بخش خدمات پس از فروش حرفی برای گفتن داشته باشد که سرمایه‌گذاری بزرگی را در این بخش صورت دهد که یکی از ملزمات این موضوع تربیت نیروی تعمیرکار حرفه‌‌ای در ایران است.

 


درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: